Wnętrze zęba (komorę i kanały) wypełnia tkanka zwana miazgą. To bogato unerwiona i unaczyniona tkanka łączna, która spełnia funkcję odżywczą – ma za zadanie doprowadzać tlen i substancje odżywcze do zęba. Jest niezbędnym ogniwem procesów regeneracyjnych zachodzących w zębinie. Ponadto miazga pełni funkcję czuciową, gdyż rejestruje ból. Dlatego właśnie stan zapalny miazgi objawia się intensywnym i rwącym bólem zęba.
Stan zapalny lub zakażenie (zgorzel) miazgi może być spowodowane przez bakterie próchnicowe, ale też wielokrotne zabiegi na zębie bądź też uszkodzenie mechaniczne zęba. Pierwszym niepokojącym objawem jest dyskomfort przy nagryzaniu. Zlekceważony wkrótce przekształca się w ciągły, intensywny ból zęba, nasilający się nocą lub w pozycji leżącej. To już ostateczny sygnał alarmowy, który powinien skłonić do jak najszybszej interwencji stomatologicznej. W tej sytuacji przed usunięciem zęba uchronić może tylko leczenie kanałowe, czyli endodoncja. Innym wskazaniem do leczenia endodontycznego jest też chęć uratowania bardzo zniszczonego zęba z myślą o wykorzystaniu go jako podstawy do odbudowy protetycznej. Przeleczone kanały będą stanowiły trwały fundament dla nowej korony.
Na czym polega leczenie endodontyczne?
Opisując ten proces w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi z kanałów korzeniowych, a następnie oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych szczelną gutaperką. Tak przeleczony ząb może spełniać swoją funkcję jeszcze przez wiele lat. Endodoncja pozwala na uratowanie nawet bardzo zniszczonych zębów, które jeszcze kiedyś skazane byłyby na ekstrakcję.
Etapy leczenia kanałowego w skrócie:
otwarcie komory zęba – w celu usunięcia miazgi,
opracowanie kanałów korzeniowych – za pomocą specjalnych narzędzi stomatolog poszerza kanały, usuwa z nich resztki miazgi i przepłukuje je płynem dezynfekującym,
osuszanie,
wypełnianie – kanały korzeniowe na całej swej długości zostają wypełnione szczelnym materiałem, najczęściej gutaperką. Szczelne wypełnienie ma na celu zapobieganie przenikaniu bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych,
zamknięcie komory zęba – ząb zostaje zamknięty i odbudowany przy użyciu materiałów o wysokich walorach kosmetycznych.
Leczenie przebiega pod kontrolą radiologiczną. Prześwietlenie przed zabiegiem pozwala stomatologowi zobaczyć rozmieszczenie poszczególnych kanałów korzeniowych, a tuż po zabiegu ocenić dokładność ich wypełnienia. Dostępność sprzętu do diagnostyki RTG i zastosowanie mikroskopu endodontycznego pozwalają przeprowadzić leczenie już podczas jednej wizyty. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Po ustąpieniu działania leku znieczulającego mogą jednak pojawić się dolegliwości bólowe.
Jak radzić sobie z bólem po leczeniu kanałowym?
Przez kilka dni, a nawet przez 2 do 3 tygodni po zabiegu leczenia kanałowego pacjent może odczuwać ból i dyskomfort. To naturalne zjawisko, wynikające z ingerencji w tkanki okołowierzchołkowe oraz ze stanu zapalnego, z którym organizm przez cały czas walczy. Ból powinien mieć charakter słabnący i przemijający. W pierwszych dniach wystarczy zażywać ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po upływie 3 tygodni od leczenia, należy zgłosić się do stomatologa.
Endodoncja dostępna jest w ofercie medycznej naszego Gabinetu Stomatologicznego we Wrocławiu, przy ul. Krynickiej 12 (Krzyki).